МОЗ України про можливу шкоду здоров’ю дітей від «дельфінотерапії»

Posted: 13.07.2010 in дельфінотерапія

Дніпропетровська міська організація

товариства охорони природи

вул. Набережна Перемоги, 38

м. Дніпропетровськ, 49094

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 14.05.2010 №25092/1/1-10 Міністерство охорони здоров’я спільно з головними позаштатними профільними дитячими спеціалістами МОЗ опрацювало листа Дніпропетровської міської організації товариства охорони природи щодо унормування діяльності дельфінаріїв на території України та існуючих методик лікування дітей, пов’язаних із застосуванням дельфінотерапії, і повідомляє наступне.

Надання медичної допомоги дітям з захворюваннями нервової системи та психіатричними захворюваннями, в тому числі і з аутизмом та дитячим церебральним паралічем, здійснюється згідно з клінічними протоколами, затвердженими наказами МОЗ, відповідно до яких дельфінотерапія не належить до числа рекомендованих методів лікування.

Дельфінотерапія не може бути рекомендована Міністерством охорони здоров’я України як метод лікування до виконання наступних умов:1. Проведення рандомізованих наукових досліджень, що підтвердять ефективність методу для лікування психічних або неврологічних розладів.

В даний час дослідження, що відповідають принципам доказової медицини відсутні, як в Україні, так і за кордоном.

Наявні дослідження, які свідчать про можливу шкідливість дельфінотерапії. Дослідники з Університету Еморі – Маrinо Lоrі (доцент кафедри неврології) і Lilienfeld, Sсоtt О. (професор кафедри психології) проаналізували 5 досліджень, присвячених дельфінотерапії і виконаних протягом останніх 8 років і прийшли до висновку про відсутність наукових доказів ефективності методу. Результати дослідження опубліковані в 1998 році журналі «Jоurnal оf the International Society for Anthrozoology» (Volume 11, Number 4, 1998, рр. 194-200 (7)) у статті – «Dolphin-Аssіsted Тherapy: Моrе Flawed Data аnd Моrе Flawed Conclusions. Вчені закликають заборонити використання методу в клінічній практиці.

Жоден “дельфінарій” не має дозволу МОЗ України (ліцензії) на заняття медичною діяльністю (надання медичних послуг).

2. Розробки та затвердження МОЗ гігієнічних вимог до води в басейні та протоколу відпустки процедур.

Згідно з літературним даними вода в басейнах дельфінаріїв містить хімічні речовини та фекалії тварин у розведеннях, які перевищують допустимі норми. Речовини – забруднювачі басейнових вод у дельфінаріях перевищені для сечовини, нітратів, нітритів, фосфатів, хлорфеноламу в десятки разів.

У воді басейнів нерідко присутній вірус папіломи людини -небезпечного онковірусного захворювання, що передається у т. ч. і побутовим шляхом. Сумніви викликає стан води й по мікробіологічним показниками.

Таким чином, “дельфінотерапія” може завдавати шкоди здоров’ю дітей, викликаючи небезпечні захворювання, причиново-наслідковий зв’язок яких із застосуванням зазначеного методу важко довести, враховуючи тривалий латентний період розвитку цих хвороб.

Заступник Міністра                                                                А.В. Мусієнко

Коментарі
  1. vitalik коментує:

    Прочитал с удовольствием.Было интересно. Спасибо

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s